Misja

Giżyckie Archiwum Cyfrowe to archiwum społeczne, co oznacza, że jego głównym zadaniem jest gromadzenie, właściwe zabezpieczenie i udostępnienie materiałów archiwalnych zebranych lub przechowywanych przez lokalną społeczność. Wszystko to służy pogłębieniu wiedzy członków tej społeczności o wspólnej historii oraz integrowanie lokalnych środowisk.

Naszym celem jest stworzenie bogatego i funkcjonalnego repozytorium pamiątek - fotografii i dokumentów - związanych z Giżyckiem i jego okolicami. Ważne jest dla nas, aby zgromadzone materiały traktowane były z należytą troską. Dlatego dbamy:

  • o profesjonalne kopie fotografii i dokumentów, a więc takie, które nie spowodują, że transfer do wersji cyfrowej zmniejszy ich jakość, a wręcz przeciwnie - pozwoli oglądać je w wysokiej rozdzielczości i dużych rozmiarach;
  • o zachowanie ich oryginalnego uporządkowania. Jeśli zdjęcia zebrane były w kolekcje - staramy się zachować ich układ również w naszym Archiwum;
  • o staranne opisy zgromadzonych materiałów, zarówno na poziomie informacyjnym, jak i w zakresie metadanych. Dzięki temu zbiory będzie można przeglądać w podziale na kategorie, kolekcje, autorów czy datę powstania.

Zasoby serwisu są również dostosowane do przetwarzania maszynowego, co pozwoli na ich agregowanie przez inne projekty cyfrowe, w tym archiwalne i biblioteczne.

1) Interfejs REST API (wyłącznie w trybie biernego dostępu):

2) Interfejs OAI-PMH: